Sezona 2016 - enduro

ENDURO 2016

Pro sezonu 2016 byl sloučen seriál MMČR a PČR enduro a endurosprint do jednoho celku (bavíme se samozřejmě o šampionátu pod křídly Autoklubu ČR). Po určitých změnách a pohybech v kalendáři se odjelo celkem pět podniků, dvakrát se jezdci postavili na start klasické soutěže a třikrát sprintu.

Sezona odstartovala v polovině května (14. – 15.) v Bílině. Pořadatelé trochu zatraktivnili všem dobře známé testy (byly dva), mezi kterými byl krátký přejezd vyšperkovaný dvěma pěknými výjezdy. Počasí, zprvu slunečné, se postupně kazilo, ale vydrželo bez deště.  Z Krakonošova klubu se zúčastnilo celkem 10 jezdců. Nejvíce se jich představilo v MMČR. V nejslabší kubatuře E1 to byl Matěj Hanuš. Tato třída opět ukázala, že je jednoznačně nejnabitější a dostat se do první desítky je zkrátka kumšt. To se bohužel Matějovi nepovedlo a bodoval 14. místem v sobotu, v neděli si o dvě příčky pohoršil. V E2 rozjížděl svoji první sezonu v enduru nadějný Roman Vydra. Pro něho se závod vyvíjel poměrně dobře a po oba dny dokončil na sedmém místě. V E3 jsme měli hned tři zástupce. Nejvíce se očekávalo od Lukáše Kučery. Ten bojoval o podium, ale bohužel se jak v sobotu, tak v neděli, musel spokojit s bramborovou medailí. Míra Škaloud chtěl přetavit svou rychlost z motokrosu v dobré výsledky v enduru. A dvě šestá místa byla velice dobrým příslibem. Na chvostu nejlepší desítky bojoval Michal Kava, dojel si pro body za 11. a 10. místo. Další naši zástupci jeli v přeboru. V E1 se představil Kava mladší, tedy Radim. Se svým prvním startem s béčkovou licencí se popasoval solidně a patřila mu 7. a 8. příčka. V E2 sváděli souboje nejen se soupeři, ale i mezi sebou, Milan Macháček a Michal Hanuš. V sobotu dopadl lépe Milan, když dojel šestý, Michal byl hned za ním. V neděli se to otočilo a zatímco Michal si polepšil na pátou pozici, Milan po kolizi se stromem nedokončil. V kategorii mladších veteránů startoval „železný dědek“ Míra Hanč. V sobotu (na své poměry) úplně nezářil (dojel sedmý), ale v neděli se vzepjal a výsledkem byl progres na čtvrtou pozici. A aby výčet byl kompletní, nesmíme opomenout nejmladšího člena výpravy. Byl jím Přéma Plucha, který se zúčastnil vloženého závodu Motoakademie. Na pětašedesátce dojel v rozjížďkách na třetí a čtvrté pozici a v celkovém pořadí si tím zajistil bronz. Podrobnější report je k nahlédnutí ZDE.

Dalším podnikem byl koncem června (25. – 26.) opět sprint. Tentokrát se jezdci vydali do Vysoké Pece u Chomutova. Úplně novou trať zde připravovali sami jezdci z RAC Haruda týmu pod vedením ostříleného Radka Tomana. Testy byly opět dva, enduro na louce s několika mezičkami a cross na zdejší motokrosové trati. Přejezd se nekonal. Počasí bylo po oba dny velice rozdílné. Zatímco v sobotu panovalo ukrutné vedro, na neděli přišla průtrž mračen a jezdilo se na blátě. Z jilemnického klubu byla tentokrát účast slabší. Představili se 4 borci, všichni v MMČR. V E1 to byl Matěj Hanuš, který v sobotu doplatil na vedro a nedokončil. V neděli zaťal zuby a dokončil na 14. pozici. V E2 se podobně „vedlo“ Romanu Vydrovi. V sobotu také cíl nespatřil, v neděli si potom připsal slušnou porci bodů za sedmou příčku. Zbylí dva se představili v E3. Ani Lukáši Kučerovi horko příliš nesvědčilo a musel se spokojit s pátou pozicí. V neděli se dokázal zlepšit, byť ani tentokrát to nedalo na podium. Dojel čtvrtý. Mirek Škaloud si připsal po oba dny sedmá místa.

Lukáš Kučera

Na další podnik jsme si museli počkat až do půlky srpna (13. – 14.). Ale čekání stálo za to. Na jeho konci totiž byla klasická soutěž s velkým „S“! Konala se v Liblíně, jeden okruh měřil cca. 70km, obsahoval tři testy (1x enduro a 2x cross) a kola motocyklů se dotkla asfaltu jen sporadicky. K tomu všemu kvalitní zázemí… Zkrátka, pro českého enduráka jako pohádka. Již tak náročná trať byla ještě ztížena předchozími dešti a tak nebyla nouze o pozdní příjezdy, trestné minuty a předčasné konce. Za AK Krakonoš Jilemnice se vydala vstříc nástrahám trati sedmička jezdců. Čtyři v MMČR třídy E3. Nejlépe si vedl opět Lukáš Kučera, který i přes veškerou snahu bohužel opět nedosáhl na medaili a zase odjížděl s bilancí 4. + 4. Do první desítky se vklínil ještě Míra Škaloud. Po sobotní deváté příčce si v neděli polepšil na osmičku. Michal Kava se první den do cíle nedostal (technické problémy), druhý den pak byl klasifikován na jedenácté pozici. Vůbec se nevedlo Vaškovi Bínovi. Díky pracovnímu vytížení trpěl spánkovým deficitem a výsledkem byla dvě odstoupení. V přeboru třídy E2 se bohužel totéž „podařilo“ Milanu Macháčkovi, který nechtěl odepsat zapůjčený motocykl. Více radosti nám pak přinesl pohled na kategorii veteránů. Radek Havlíček jako jediný dokázal sekundovat pozdějšímu vítězi a připsal si dvě druhá místa. Míra Hanč dojel pouze v sobotu a to byl sedmý. Podrobnější report k nahlédnutí ZDE.

Míra Škaloud

Minulo 14 dní a jezdci se sešli znovu a opět na startu klasiky. Role pořadatele se tentokrát zhostil zkušený tým ze Mšena. Mimo klasifikace jednotlivců se zde bojovalo i o tituly družstev. Ve Mšeně je klasicky pěkná trať, testy byly dva, přičemž zejména cross test byl pekelně rychlý. Ovšem pospíchat se muselo i na trati, protože časy byly dost našponované.  Nejvíce našich bylo opět v mistráku, konkrétně ve třídě E3. Lukáš Kučera prolomil dosavadní prokletí a dostal se do nejlepší trojky. Po oba dny si došel pro bronz. Míra Škaloud v sobotu uzavřel desítku, ale v neděli poskočil na osmičku. Michal Kava dokončil 12. a 13., Véna Bína v sobotu nedokončil a v neděli se vklínil před Michala na 12. pozici. V přeboru E2 jel opět na vypůjčeném stroji Milan Macháček. Startoval jen v sobotu a dojel osmý. Mezi veterány zase zářil Radek Havlíček. Také tentokrát pěkně zabojoval s Rudou Kavským a odvezl si dvě stříbra. Družstvo jsme postavili pouze v mistráku. Tvořili jej Lukáš Kučera, Mirek Škaloud a Michal Kava. I přes nespornou snahu to dalo „až“ na sedmou příčku. Podrobnější report k nahlédnutí ZDE.

Roman Vydra

Šampionát vyvrcholil druhý zářijový víkend (10. – 11.) sprintem v Bílině. Obecně zdejší lokalita moc „netáhne“ a tak dorazili především ti, kteří bojovali o celkové umístění. To se z našeho klubu týkalo pouze Lukáše Kučery, který měl reálnou šanci poskočit na celkové třetí místo v MMČR E3. Ale bohužel se na motokrosu zranil a sezona pro něho předčasně skončila. Suma sumárum, v Bílině tentokrát nikdo z našich nestartoval.

Michal Kava

Celkové hodnocení šampionátu pro nás není úplně příznivé. Je poznamenáno především častou neúčastí. V MMČR třídy E1 je Matěj Hanuš 23., v E2 Roman Vydra 10. Nejlépe si vedl Lukáš Kučera v E3. O pouhé 2 bodíky skončil čtvrtý… Ve stejné třídě se na 7. pozici umístil Míra Škaloud, Michal Kava je 13. a Vašek Bína 18.. A podobně to vypadá i v PČR. V E1 je na 17. příčce Radim Kava, v E2 14. Michal Hanuš a 15. Milan Macháček. Nejlépe si v přeboru vedl Radek Havlíček, který je osmý v kategorii Veterán 1. Zde startoval i Míra Hanč a ten je celkově 12.

Matěj Hanuš

Byť to nepatří přímo do endura, přesto jedna medaile v mistráku padla. Stalo se tak v disciplíně cross country, kde v MMČR bez rozdílu kubatur Roman Vydra vybojoval bronz!

V příští sezoně tedy máme co napravovat…